Отвъд социалните причини за размириците в Казахстанн, там приключва преходът от

...
Отвъд социалните причини за размириците в Казахстанн, там приключва преходът от
Коментари Харесай

Проф. Нина Дюлгерова: В Казахстан приключва преходът от епохата „Назарбаев“

Отвъд обществените аргументи за размириците в Казахстанн, там приключва преходът от огромната ера „ Назарбаев “. Това мнение изрази пред БНР историкът проф. Нина Дюлгерова, експерт по интернационалните връзки.

Приключва преходът от една огромна ера, наречена „ Назарбаев “ . Той беше доайен на процедура, последният, който беше президент и още от руско време заемаше високи политически позиции в Казахстан. На 20 март 2019 година Нурсултан Назарбаев непринудено се отхвърли от поста, само че си резервира доста основни позиции. Правителството подаде оставка – там съвсем всички бяха хора на Назарбаев . “

Според проф. Дюлгерова президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев се стреми да утвърди едноличната си власт и да се дистанцира от предшественика си . Тя добави, че през последните две години Токаев в свои изказвания е приказвал за последователно преобразяване на страната „ в съвременна страна, с благоприятни условия за либералност, за повече партии “.

В предаването „ Преди всички “ експертът подчертава върху клановите общества във всяка от страните в Средна Азия, само че уточни, че в Казахстан обстановката е по-сложна.

„ В Казахстан не става въпрос за разнообразни кланове. Става въпрос за нещо доста по-важно – промяната на властта по хоризонтала и вертикала няма по какъв начин да бъде направена от веднъж, за една година или две. Това е доста комплицирана страна . Те са 16-17 милиона, само че са с доста религии, с доста националности . Страна, в която много внимателно би трябвало да се подхожда вътре. Досега Назарбаев салдото го държеше. Това, което прави сега Токаев, е обвързвано с това да овладее цялата власт, само че в същото време да подсигурява сигурност . “

Казахстан е основна страна в азиатския геополитически вектор , акцентира проф. Нина Дюлгерова.

„ Най-важно е в Казахстан да се резервира политиката на сигурност, предсказуемостта и най-важното: статуквото. Всяка смяна в тази основна страна в азиатския вектор би довела до един доста противен резонанс, който доста бързо би отекнал и към другите елементи на земята. “

„ Аз съм склонна да приема, че става въпрос за опазване на статукво, а не за външен сюжет за разрушение на това статукво “, разяснява историкът. 
Цялото изявление слушайте в звуковия файл.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР